Kur në vitin 2014 u largua nga shtëpia e tij në Egjipt, Luis Suarez ishte golëshënuesi më i madh në historinë e Liverpoolit në një sezon me 31 sosh.

Liverpuli harxhoi miliona për shumë sulmues, që nga Baloteli deri te Lambert, por tani duket se ka gjetur të duhurin.
Muhamed Salah duket se është adapt për Liverpulin. Ai po shkëlqen edhe është njeriu kyç i skuadrës së Klopp.

Sulmuesi egjiptian është gjithmonë një hap përpara kundërshtarëve. Nëse i jep hapësirë, ai do të krijojë një epërsi e do të shënojë.

Numrat flasin vetë: 38 ndeshje, 32 gola dhe 11 asist. Në kampionat ai ka shënuar 24 gola, në Ligën e Kampionëve 7 gola në 9 ndeshje, dhe një në FA Cup. Në të gjithë Evropën këtë sezon vetëm Harry Kane ka shënuar më shumë gola se ai, 35. Sa për shembull, Messi shënoi 32 gola.

Shpejtësia, saktësia dhe përqindja e realizimit janë thjesht të pabesueshme.

Por Salah është edhe një njeri mjaft human. Në vendlindja e tij Nagrigu, një fshat i vogël në mes të Kajros dhe Aleksandrisë, ai ka financuar pajisjet për sallën e sporteve dhe ka ndërtuar një shesh lojrash për shkollën e tij.
Çdo ramazan ai ndihmon njerëzit që janë më në nevojë. Udhëtimi i Salahut në një nga lojtarët më të mirë në botë ishte shumë e vështirë.

“Fillova të luaja në një klub gjysmë ore larg fshatit tonë. Pastaj unë u zhvendosa në një tjetër për të cilën kam udhëtuar një orë e gjysmë, dhe 14 vjeç shkova për kontraktorët arabë në Kajro. Çdo ditë, pesë herë në javë, udhëtova katër orë e gjysmë në trajnime. Në shkollë shkoja nga ora 7-9 në mëngjes dhe pastaj udhëtoja. Trajnimi zgjaste nga 16 deri në 18 orë dhe pastaj kthehesha në shtëpi. Unë kurrë nuk kthehesha përpara orës 22.30. Dhe e gjithë kjo nuk ishte me një autobus, por me tre ose katër, e nganjëherë kaloj deri pesë mjete të ndryshme transporti”, tha Salah në një intervistë të dhënë për faqen zyrtare të Liverpool.

Ai ishte më i vendosur se kurrë për ta dërguar Egjiptin në Kupën e Botës. Në ndeshjen vendimtare kualifikuese, Egjipti luajti kundër Kongos në Aleksandri. Ai shënoi një penallti…

Egjipti i ofroi atij një vilë, por ai refuzoi dhe kërkoi para për të ndihmuar dhe ndërtuar diçka në fshatin e tij. Ndërsa ai e udhëhoqi vendin e tij drejt Rusisë, hajdutët hynë në shtëpinë e tij. Ata u kapën për dy ditë, dhe babai i Salahut donte t’i padiste. Por Muhamedi e bindi atë të heqë dorë dhe vendosi ta ndihmonte hajdutin. Ai i dha atij një ndihmë në të holla dhe i gjeti një punë…

“Gjithkush e meriton një shans të dytë dhe një jetë më të mirë”, komentoi Salah, i cili së fundmi i kënaqur me anglishten e tij…

Muhamed Salah ka luajtur nga Bazeli te Roma e më pas në Premier League. Jurgen Kloppe nuk ju nda deri sa e mori…

Tani ai i ka një yll në ekip, por edhe një njeri që po bëhet frymëzim i të rinjve, sidomos i atyre më të varfërve. Një model që nuk reklamon luksin por modestinë dhe ndihmën për më të varfrin…

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.