E dija se vajza ime eshte e dashuruar me nje djale. Ajo nuk me tregonte sepse kishte frike. Pervec kesaj mendoja se femijet e mi me urrejne per shkak punes qe beja qe nga femijeria.
Nje dite i thash vajzes sime ta ftoj djalin me te cilin eshte dashuruar bashke me familjen e tij. E zbukurova shtepine dhe pergatita ushqimin me te mire per ta. 20 vite kisha ruajtur parate per martesen e vajzes sime e cila ishte e lumtur si asnjeher me pare. Kur filloi biseda mes dy familjeve, ata treguan se cka duan nga ne. Kerkuan te gjitha gjerat materiale qe i duheshin familjes, ndersa une vetem numroja dhe pohoja duke levizur koken.

Ne fund te fundit fjala ishte per lumturine e vazjes sime. Pika e fundit e bisedes ishte se ata nuk donin te me njoftonin me farefisin dhe familjen e tyre, duke kerkuar nga une qe asnjehere te mos e vizitoj vazen time tek familja e burrit. Ne ato momente vajza ime bertiti me zemerim duke e goditur me shuplake djalin. “Babai im bene punen qe askush nuk mund ta bej. Jo gjithkush mund te pastroj rremujen e njerezve tjere. Une jam krenare per ate qe ai punon dhe tani largohuni nga shtepia ime menjehere. Ajo e prishi lidhjen pese vjeçare per nje sekonde. Nga ajo dite une e di se sa i pasur dhe i lumtur jam. Monu Lal, pastrues. Akash. Bangladesh.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.